obręcz felgi

Czym kierować się podczas zakupu alufelg do samochodu?

Wielu mężczyzn doskonale wie jak dbać o swoje auto, jednak czasami nie mają wystarczającej ilości informacji podczas zakupów konkretnych części czy elementów – w końcu jest to dość niszowa, specyficzna wiedza, która nie jest zbyt potrzebna w życiu codziennym. Co najwyżej szczególnie zapaleni hobbyści posiadają taką wiedzę, jednak i ona zwykle nie może się równać ze specjalistami w tej dziedzinie. Jak więc rozpoznać, którą część do samochodu wybrać, a którą pominąć?

Specyfika felg ze stali oraz aluminium

felgaDo bardzo często kupowanych, jednak problematycznych do wybrania elementów samochodu należą alufelgi. Na rynku istnieje parę ich rodzajów, jednak te najbardziej popularne to aluminiowe i stalowe. Do zalet tych pierwszych należy przede wszystkim piękny wygląd i różnorodność dostępnych wzorów. Poza wyglądem poprawiają też nieznacznie prowadzenie samochodu, co w szczególności widoczne jest na zakrętach. Aluminiowe elementy lepiej sprawdzają się niż stalowe, ponieważ zapewniają wentylowanie układu hamulcowego, a to natomiast podnosi poziom sprawności auta.

obręcz felgiDo zalet felg stalowych należy przede wszystkim ich niska cena, która wynika z użytego podczas produkcji materiału oraz łatwa ich regeneracja w przypadku naruszenia profilu. Ponadto dostępność stalowych elementów tego typu jest wyższa, dlatego jeśli dojdzie do całkowitego zniszczenia – łatwo jest dokupić nową, taką samą. Dodatkowo takie elementy łatwo jest doczyścić z rdzy lub z soli w trakcie okresu zimowego. Poza wyborem materiału z jakiego zostały wykonane warto zwrócić uwagę na technologię, na bazie której zostały wyprodukowane. Większość dostępnych na rynku felg została wykonana metodą niskociśnieniową, która zużywa większa ilość materiału, przez co dane elementy są cięższe i wpływa to na zawieszenie samochodu. Nie jest to rozwiązanie idealne, dlatego osoby posiadające lepsze auta i mogące sobie pozwolić na większy wydatek finansowy powinny wybrać alufelgi wykonane metodą Flow – Forming, ponieważ dzięki niej uzyskuje się produkt o mniejszej masie. Inną metodą, cieszącą się dużą popularnością są felgi powstałe podczas procesu odkuwania, jednak należą do tych najdroższych, ale najbardziej wytrzymałych. Kolejnym parametrem istotnym podczas wyboru jest rozmiar obręczy – najczęściej spotykane średnice na rynku zaczynają się od 14 do 22 cali. Poza średnicą należy wybrać również szerokość, jednak ta uzależniona jest od indywidualnych potrzeb. Kupując zatem dla przykładu oryginalne alufelgi do Mercedesa GLC czy innego, podobnych gabarytów auta istnieją większe możliwości wyboru, ponieważ bardzo szerokie felgi nie będą wyglądy tak źle, jak w przypadku niższych i mniejszych samochodów.

Atrakcyjny wygląd naszego samochodu jest bardzo ważny dla większości właścicieli, dlatego podnosząc jego urok warto zainwestować w alufelgi. Jednak przy ich zakupie należy patrzeć nie tylko na wizualny efekt, ale na inne istotne parametry jak średnica i szerokość, materiał z jakiego zostały wykonane oraz jaką metodą zostały wytworzone. Odpowiedni research pozwoli nam dokonać zakupu felg, które posłużą nam przez długie lata.