Jak dbać o skrzynię biegów?

Zmiana biegów w samochodzie

Awaria skrzyni biegów to bez wątpienia poważny problem, który jednak zdarza się wielu kierowcom. Bez względu na to, czy jeździmy na automacie czy używamy klasycznego manualnego mechanizmu, biegi to element, o który trzeba zadbać, gdy tylko widzimy pierwsze niepokojące objawy. Poluzowana dźwignia, która kołysze się w trakcie przyspieszania, hamowania lub wchodzenia w zakręty to klasyczna oznaka zużytej skrzyni.

Jak uniknąć awarii skrzyni biegów?

Gałka zmiany biegówNiepokojące głośne zgrzytanie pojawia się, gdy bieg nie wchodzi do końca lub gdy mechanizm zaczyna się niszczyć. Oprócz tego możemy usłyszeć dziwne stukoty i szumy. Oczywiście w Polsce nie brakuje warsztatów, których specjalnością jest między innymi naprawa skrzyń biegów Świętokrzyskie czy Wielkopolskie są tu dobrymi przykładami, ale przecież godnych zaufania lokalnych fachowców znajdziemy niemal w całym kraju. Naprawa układu skrzyni biegów to dość wysoki koszt, który jest z resztą uzależniony od stopnia zużycia, marki i modelu auta oraz rocznika. Im dłużej jeździmy z uszkodzonym mechanizmem, tym droższa okaże się usługa naprawy. Jest jednak kilka sposobów na to, by przedłużyć jego żywotność. Co powinniśmy robić, aby o niego zadbać? Przede wszystkim regularnie wymieniać w nim olej, maksymalnie co 7 lat. Należy sprawdzać co jakiś czas jego poziom i upewniać się, czy nie powstają wycieki.

Zmiana biegów w samochodzieJeśli nie mamy możliwości, by robić to sami lub brakuje nam wiedzy, polećmy naszemu mechanikowi, by co jakiś czas przy wymianie różnych elementów sprawdził również stan skrzyni biegów. Jednym z kluczowych elementów tego układu jest tak zwany synchronizator prosty. Możemy zadbać o niego tylko, jeśli zmieniamy biegi płynnie i powoli. Robiąc to gwałtownie, bez synchronizacji z prędkością i liczbą obrotów narażamy go na uszkodzenie. Pamiętajmy, by również podczas zmiany biegu wciskać pedał sprzęgła do samego końca i po wejściu na nowy podnosić go powoli. Zwracajmy uwagę na zegary z prędkością i liczbą obrotów, by dostosować do nich odpowiedni bieg. Jeśli zamierzamy wrzucić „jedynkę” lub wsteczny, upewnijmy się wcześniej, że auto stoi w miejscu. Dzięki temu skrzynia biegów będzie pracowała, jak należy, a my jako kierowcy zachowamy zasady ekonomicznej jazdy. Widzimy więc, że w dużej mierze prawidłowa eksploatacja biegów zależy od naszego stylu jazdy i stopnia zaangażowania w konserwację silnika.

Prowadząc pojazd, nie sposób nie zauważyć tak powszechnych objawów uszkodzenia skrzyni biegów, jak te opisane powyżej. Można tego uniknąć, prowadząc auto w sposób ekonomiczny i optymalny dla silnika. Zachowajmy zasady właściwego użytkowania. Dzięki temu jazda stanie się dla nas jeszcze większą przyjemnością, a samochód będzie sprawniej funkcjonował.

Jak dbać o skrzynię biegów?
Przewiń do góry