Na jakiej zasadzie działają szroty pojazdów?

Szrot samochodowy

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że kiedy dojdzie do ogromnej kolizji drogowej i samochód nie nadaje się do dalszego użytku, trafia on na złomowisko. Większość właścicieli nie zastanawia się nawet nad jego dalszym losem, bowiem po otrzymaniu odszkodowania, od razu decydują się na zakup kolejnego. Ważne jednak, by zdawać sobie sprawę z procedur, jakie panują na szrocie.

Procedury zdawania auta na szrot

Szrot samochodowyPozbycie się samochodu często leży w gestii warsztatu czy ubezpieczyciela, którzy korzystają z serwisów aukcyjnych, a w skrajnych przypadkach po prostu oddają samochody na złom. Trzeba być jednak świadomym, że nie każdy prowadzi swoją działalność w pełni zgodnie z prawem, co później może być znacznym utrudnieniem. Jak więc działa legalnie prowadzone złomowisko samochodowe? Nie ma wątpliwości co do tego, że należy przede wszystkim sprawdzić, czy stacja posiada zgodę marszałka województwa na prowadzenie działalności w danym rejonie. Coraz częściej takie informacje można znaleźć na stronach internetowych z podanym numerem zgody, jednak nie jest to wymaganie konieczne. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do legalności złomowiska, można poprosić o dokumentację bądź zweryfikować to w sieci. Każdy legalny szrot ma obowiązek zapłacić za złomowany pojazd zgodnie z aktualnymi stawkami, znajdującymi się w rozporządzeniu Ministra Transportu i Infrastruktury. Cena jest zależna przede wszystkim od masy własnej pojazdu oraz jej zgodności z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Może zdarzyć się sytuacja, że w przypadku niedowagi właściciel będzie musiał jeszcze dopłacić i nie otrzyma żadnej zapłaty za zdanie pojazdu. Dzieje się tak, kiedy ktoś chce samodzielnie sprzedać wszystkie nadające się części, a nie oddawać je w ręce szrotu.

Szrot samochodowyPoza opłatami należy także poprosić o wystawienie dokumentu, poświadczającego oddanie pojazdu na złomowisko. Tylko dzięki niemu właściciel będzie mógł w pełni legalnie wyrejestrować samochód i odzyskać część składki ubezpieczeniowej. W zamian musi przedstawić dowód rejestracyjny oraz tablice, które zostaną unieważnione, by później zanieść je do urzędu. Jeśli właściciel pojazdu decyduje się na pozostawienie samochodu na szrocie, musi on być świadomy, jakie dokumenty będą mu potrzebne, by wyrejestrować pojazd. Kiedy jednak nie chce on sam zajmować się tą sprawą, niezbędne będzie upoważnienie dla firmy czy ubezpieczyciela, który dzięki temu nabędzie prawa do zezłomowania auta. W takiej sytuacji wystarczy, by odebrał on niezbędne dokumenty od swojego reprezentanta i przedstawił w urzędzie, co pozwoli właścicielowi całkowicie zapomnieć o poprzednim samochodzie.

Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie procedury panują w przypadku zdawania auta na złomowisko. W ten sposób można ochronić się przed wszystkimi trudnościami, takimi jak problemy z ubezpieczeniem czy wyrejestrowaniem pojazdu. Znane powiedzenie mówi ,,Przezorny zawsze ubezpieczony” i jest w nim dużo prawdy.

Na jakiej zasadzie działają szroty pojazdów?
Przewiń do góry