naprawa samochodu

Należy pamiętać o wymianie oleju w samochodzie

Teraz samochody są tak powszechne, że nikogo nie dziwi to, że znalezienie miejsca na parkingu niejednokrotnie graniczy z cudem. Bardzo często w rodzinie posiada się więcej niż jedno auto, ponieważ bycie mobilnym w tych czasach jest naprawdę bardzo ważne.

Jak zadbać o stan swojego samochodu?

silnikKażdy świadomy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie auta to nie wszystko – trzeba odpowiednio o nie dbać i pamiętać o wielu rzeczach, jeśli chce się, aby pojazd służył przez długi czas. Wielu kierowców posiadając auto, pamięta tylko o pilnowaniu terminu końca ubezpieczenia i przeglądu – jest to obowiązek i bez tego auto nie może być dopuszczone do ruchu. Owszem, tutaj reguluje to prawo, jednak jeśli nie będzie dbało się o odpowiedni stan techniczny pojazdu, to nie ma szans, aby był on w pełni sprawny i bezpieczny. Ważnym elementem, o jakim należy pamiętać to olej silnikowy. Dlaczego? Olej w samochodzie odpowiada za smarowanie silnika, co chroni go przed zużyciem. Zarówno zbyt mała ilość, jak i za duża może wyrządzić dużo szkód w samochodzie. Wymiana oleju Łódź powinna być wykonywana regularnie, zalecane jest robić to minimum raz w roku lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Nie jest to jednak regułą i wskazana jest nawet częstsza wymiana.

naprawa samochoduZaniedbanie tego powoduje, że zmienia się gęstość i skład oleju, co wpływa na to, że silnik jest gorzej smarowany, a z tym wiążą się poważne uszkodzenia silnika. Naprawa może kosztować wiele pieniędzy, dlatego lepiej jest kontrolować poziom oleju i jego wymiany. Jak sprawdzić, czy w aucie jest wystarczająca ilość oleju? Powinno się to robić przed wyruszeniem w podróż lub kilkanaście minut po zakończeniu jazdy – ważne, aby silnik już ostygł. Do sprawdzenia poziomu służy bagnet z czerwoną lub żółtą końcówką, po wyciągnięciu, należy go przetrzeć i ponownie wsunąć na miejsce. Po wyciągnięciu bagnetu olej silnikowy powinien znajdować się między oznaczeniem „minimum” i „maksimum”. Jeśli olej trzeba dolać, to warto użyć takiego samego albo z parametrami, które są zbliżone do tego, który był użyty wcześniej. Najlepiej, aby wymiany oleju wykonywać pod okiem osoby, która jest specjalistą od samochodów.

Posiadając samochód, trzeba pamiętać nie tylko o tym, co jest uregulowane przez prawo, ale też o innych elementach, które mają wpływ na odpowiednią pracę pojazdu. Jeśli zaniedba się tak ważną sprawę, jaką jest wymiana oleju, można ponieść naprawdę poważne konsekwencje. Warto zapisywać datę ostatniej wymiany oraz przy jakiej ilości kilometrów została wykonana. Rodzaj użytego oleju to też bardzo przydatna informacja.