Odblaskowe oznakowania w samochodach ciężarowych

odblaski samochodowe

Odpowiednie oznakowanie pojazdów ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Samochód, rower, czy motor wyróżnia się przede wszystkim włączonymi lampami, jednak w wielu przypadkach nie są one wystarczające. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa na drodze wspólnie z producentami stworzyli wiele rodzajów specjalnych oznakowań, które mają na celu wyróżnić pojazd.

Różne rodzaje odblasków

 odblaski samochodoweKażdy kierowca samochodu ciężarowego bądź autobusu przegubowego II i III klasy zgodnie z przepisami musi posiadać tablice wyróżniające. Przepisy te jasno określają kształt odblasków, ich kolor oraz miejsce, w którym powinny zostać zamontowane. Osoby, które poruszają się z przyczepą bądź naczepą, również mają obowiązek ją odpowiednio oznakować. Odblaski samochodowe dzielą się na kilka rodzajów. Są to między innymi tablice wyróżniające oraz uniwersalne taśmy konturowe. W przypadku tych pierwszych, ich kształt oraz rozmiar został wcześniej przygotowany. Mimo to produkty dostępne są w dziesiątkach wariantów, dzięki czemu kierowca samochodu ciężarowego bezproblemowo jest w stanie dostosować je do swojego pojazdu. Osoby wybierające specjalną, samoprzylepną taśmę odblaskową mogą cieszyć się z jej uniwersalnego zastosowania. Zaletą takiej folii jest przede wszystkim brak powstających uszkodzeń.

 odblaski samochodoweW przeciwieństwie do tablic, taśmy nie trzeba montować na nity, czy wkręty. Co więcej, produkt z łatwością dostosowuje się do trudnych powierzchni, dlatego bezproblemowo można stosować ją także na dowolnych przedmiotach. Ceny tablic wyróżniających oraz folii samoprzylepnych są rozbieżne i uzależnione od wymiarów produktu. To, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem odblasków, to przede wszystkim certyfikat, który daje gwarancje spełnienia norm prawnych. Jeśli dany producent go posiada, to odblask będzie skuteczny, a kierowca uniknie nieprzyjemności podczas kontroli drogowej. Samochody ciężarowe, właściciele przyczep, czy kierowcy niektórych autobusów muszą oznaczać swoje pojazdy odblaskami.

Od indywidualnych preferencji kierowców zależy, który z rodzajów wybiorą. Produktów dostępnych na rynku jest mnóstwo i różnią się od siebie kolorami i kształtami. W odróżnieniu od tablic zakupioną folię samoprzylepną można wykorzystać także do oklejenia roweru, kasku, czy elementów odzieży. Podczas wybierania najodpowiedniejszych odblasków, warto zwrócić uwagę na posiadane przez producenta certyfikaty oraz okres gwarancji, którą firma nakłada na sprzedawany produkt.

Odblaskowe oznakowania w samochodach ciężarowych
Przewiń do góry