Zastępczy samochód z OC sprawcy – co warto wiedzieć

Samochód z OC sprawcy

W Polsce nie wiele osób korzysta z rozwiązania, jakim jest zastępczy samochód. Wszystko z racji tego, że wiele osób uważa, że jest to kosztowne rozwiązanie, na które nas zwyczajnie nie stać. W praktyce jednak okazuje się, że takie auto zastępcze w niektórych sytuacjach można wynająć właściwie za darmo.

Na czym polega wynajem auta zastępczego?

Samochód z OC sprawcyTyczy się to zdarzenia, kiedy w wyniku kolizji czy też wypadku, nasz samochód uległ uszkodzeniu z winy innego kierującego. W takiej sytuacji przysługuje się nam zastępczy samochód z OC sprawcy. I choć takie prawo właściciele pojazdów mają od lat, w ostatnim czasie przepisy uległy nieco zmianie, co oznacza, że uzyskanie takiego auta stało się zdecydowanie łatwiejsze. Jeszcze do niedawna taki samochód właściwie mogły otrzymać tylko osoby poszkodowane w zdarzeniu drogowym, które na jego skutek utraciły auto firmowe i co za tym idzie na czas remontu nie mogły one wykonywać swojej działalności. Obecnie znaczenie stracił sposób wykorzystania auta, jak i to czy poszkodowany ma dostęp do komunikacji miejskiej, przy rozpatrywaniu wniosku, te elementy nie są brane pod uwagę. Znaczenia także nie ma to w jaki sposób i jak często poszkodowany wykorzystuje samochód. Zasadniczo na dzień dzisiejszy głównym powodem, dla którego ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniędzy za wynajem auta zastępczego jest fakt posiadania przez poszkodowanego drugiego samochodu, z który w czasie remontu tego uszkodzonego może korzystać.

Samochód z OC sprawcyW innych sytuacjach w zasadzie nie ma podstaw do odrzucenia wniosku. Niemniej ubezpieczyciele nadal dość często starają się wszystko tak utrudniać, by osoby, które mają prawo ubiegać się o samochód zastępczy rezygnowały z tego. Dlatego, jeśli dajmy na to, interesuje nas zastępczy samochód z OC sprawcy w Gdańsku czy innym większym mieście, warto poszukać wypożyczalni, która poza wynajem aut zajmuje się także załatwianiem formalności związanych z wynajmem auta zastępczego. Wówczas cała procedura przebiega zdecydowanie szybciej, a negatywne rozpatrzenie wniosku zdarza się wówczas stosunkowo rzadko. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu usług nie świadczą wszystkie wypożyczalnie, co zwłaszcza dla osób z mniejszych miejscowości może być pewnym problemem, ponieważ znalezienie profesjonalnej pomocy może być wówczas dość trudne.

Niemniej za pomocą internetu powinno w najbliższej okolicy (nie koniecznie w tej samej miejscowości) udać się znaleźć odpowiednią wypożyczalnie, która pomoże uzyskać nam to, co i tak się prawnie nam należy. Samochód zastępczy z OC sprawcy to wygodne rozwiązanie, dlatego nie rezygnujmy z niego w obawie przed formalnościami.

Zastępczy samochód z OC sprawcy – co warto wiedzieć
Przewiń do góry