Zestawy montażowe turbo – kiedy je zakupić?

zestawy montażowe turbo

Turbosprężarki są podstawowym podzespołem pojazdu, który wpływa na moc silnika. Prawidłowo działające urządzenie wykonuje nawet 100 000 obrotów w ciągu minuty, a przy tym nagrzewa się do około 900 stopni Celsjusza. Są to niebywałe osiągi, które wymagają od turbosprężarki właściwie dobranych komponentów.

Najlepsze zestawy turbo

zestawy montażowe turboMimo odpowiednich części i właściwie przeprowadzonego montażu turbo może ulegać awarii – wówczas konieczny jest jej przegląd, regeneracja lub zakup nowej. Jak często wymienia się turbosprężarkę i w co warto się zaopatrzyć? Okres prawidłowo działającej turbiny różni się, w zależności od modelu pojazdu oraz warunków eksploatacji. Nowsze auta z reguły wyposażane są w delikatniejsze podzespoły, dlatego zamontowana turbosprężarka średnio wytrzymuje do około 200 000 kilometrów. Nieco dłużej są w stanie wytrzymać turbiny starszych pojazdów, bo nawet do 300 000 kilometrów. Po zauważalnym uszkodzeniu turbosprężarki warto przeprowadzić jej regenerację. Jest to znacznie tańsza inwestycja niż zakup nowego urządzenia. Naprawę można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego dedykowane i polecane zestawy montażowe turbo lub skorzystać z pomocy specjalistów.

zestawy montażowe turboDla osób niedoświadczonych zalecane jest skorzystanie z drugiej opcji, gdyż mechanicy doskonale wiedzą, jakie komponenty i zestaw dobrać do danego modelu turbosprężarki. Jeśli jednak posiadacz pojazdu chce spróbować swoich sił, wówczas powinien zaopatrzyć się w zestawy montażowe, które wybiera się na podstawie numeru znajdującego się na obudowie turbosprężarki (lub na podstawie numeru VIN). W skład kompletu wchodzą niezbędne pierścienie uszczelniające, których wymiana jest wymagana za każdym razem po rozebraniu turbo. Cena takiego kompletu wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od modelu pojazdu i komponentów znajdujących się w zestawie. Kupno zamiennika wadliwej części oraz zainwestowanie w zestaw montażowy zazwyczaj wystarczy, aby prawidłowo zamontować dany podzespół, jednak należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu całej turbosprężarki i jej precyzyjnym złożeniu. Zestawy montażowe przydają się podczas każdego demontażu i montażu turbo – zawierają pierścienie uszczelniające i elementy niezbędne do złożenia urządzenia. Zakup kompletów jest bardziej opłacalny niż kupowanie pojedynczych uszczelek.

Skład zestawów może się różnić, należy pamiętać, aby dobierać je odpowiednio do modelu turbosprężarki, który rozpoznaje się po numerze zapisanym na aluminiowej części obudowy. Skorzystanie z pomocy specjalistów oszczędzi nerwów i zapewni gwarancję doboru odpowiednich komponentów, a przy tym też prawidłowego funkcjonowania turbosprężarki.

Zestawy montażowe turbo – kiedy je zakupić?
Przewiń do góry